Дата: Понеділок, 07.02.2011, 20:14 | Повідомлення # 1
Група: Видалені
1. Больничные теперь не проходят по КЕКВ и КФК или КПК 2. Юр и Финобязательства на них не берутся 3. В мереже добавляете счёт 3711 (код коштів 0) 4. Чтоб набрать платёжку нужно сразу переходить в меню платёжки, выбрать добавить "За рахунками інших клієнтів" 5. Со счёта 3711 с больничных теперь при перечислении можно удерживать подоходный и ЄСВ 6. Нарахування ЄСВ на лікарняні 33,2 %( ті котрі соцстрах профінансував на рах.3711 ) проводяться з КЕКВ 2120 реєстраційного рахунку установи 7. Виплата з рах.3711 проводиться в найближчий до виплати з\плати термін ( а не відразу після поступлення туди коштів)
Отражение в отчётности: Деньги полученные на сч.3711 от ФССТВП остались на счету - показываются в активе рядок. 270 "Інші рахунки в казначействі" Сумма начисленных но не виплаченых больничных за счет ФССТВП показывается в пасиве ряд.429 "Розрахунки за іншими операціями" на сумму невыплаченных больничных. Сумма начисленных но не выплаченных больничных за счет ФССТВП показывается в додатку 25 "Довідка про дебіторськ кредиторську заборгованість за операціями, які не відображаються у формі №7д, №7м".
ЯКЩО ВИЯВЛЕНО ПОМИЛКУ В ЗАЯВІ-РОЗРАХУНКУ]ЯК ДІЯТИ СТРАХУВАЛЬНИКУ В РАЗІ, ЯКЩО ВИЯВЛЕНО ПОМИЛКУ В ЗАЯВІ-РОЗРАХУНКУ ФССТВП у листі від 05.04.2011 р. № 01-16-755 розглядає ситуацію, коли страхувальником виявлено помилку, пов’язану із завищенням сум у заявах-розрахунках, що надані до органів Фонду. У цьому разі страхувальник повинен: — після виявлення помилки терміново письмово повідомити орган Фонду за місцем обліку про зміст помилки (прізвище та ініціали застрахованої особи, номер листка непрацездатності та вид допомоги, щодо якого виявлено помилку) з подальшим відображенням повернутих сум у звіті по коштах Фонду за формою Ф4-ФСС з ТВП; — протягом 3 робочих днів після виплати допомоги застрахованим особам за рахунок отриманих від Фонду коштів, але не пізніше 3 робочих днів після найближчого від отримання коштів Фонду терміну виплати заробітної плати у страхувальника, надлишково отримані суми повернути на рахунок органу відділення Фонду, з якого здійснювалося фінансування. Як зазначено в листі, при забезпеченні вказаних строків повернення коштів фінансові санкції, передбачені ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III, не застосовуються. У разі порушення 3-денного терміну повернення надлишково отриманих коштів Фонду страхувальник повинен сплатити штраф у розмірі 10 % несвоєчасно повернутих страхових коштів та пеню в розмірі 0,1 % від суми несвоєчасно повернутих страхових коштів і штрафних санкцій, розраховану за кожний день прострочення платежу.
При расчете пособия необходимо учитывать, что первые пять дней нетрудоспособности вследствие заболевания или травмы, не связанной с несчастным случаем на производстве, оплачиваются предприятием, а за счет средств Фонда сумма пособия выплачивается начиная с шестого дня нетрудоспособности.
В этой связи бухгалтеру целесообразно сразу провести разделение всей суммы начисленного пособия на сумму оплаты первых пяти дней (за счет средств предприятия) и на остальную сумму (выплачиваемую за счет Фонда).
Механизм оплаты первых пяти дней нетрудоспособности регулируется Порядком № 439.
Для расчета суммы пособия по временной утрате трудоспособности используется показатель средней заработной платы. Рассчитывается он по правилам, установленным Порядком № 1266.
Особенности исчисления средней заработной платы для расчета пособия по временной нетрудоспособности рассмотрены также в письме Минтруда от 06.10.2006 г. № 673/020/99-06.
Суммы пособия не подлежат индексации,1 поскольку для расчета берется уже проиндексированный в общеустановленном порядке размер выплат (абз. 3 п. 3 Порядка проведения индексации денежных доходов населения).
На основании вышеуказанных исходных данных рассчитывается показатель среднедневной заработной платы.
Для этого суммарный заработок (т. е. сумма всех учитываемых при расчете выплат) нужно разделить на количество рабочих дней в соответствии с графиком работы предприятия, приходящихся на расчетный период (п. 14 Порядка № 1266).
Непосредственно сумма пособия исчисляется путем умножения величины среднедневного заработка на количество рабочих дней временной нетрудоспособности.
Если пособие рассчитывается для оплаты временной нетрудоспособности лиц, работающих по индивидуальному графику или посменно, то в таком случае при расчете используется показатель среднечасовой, а не среднедневной заработной платы.
Показатель среднечасовой заработной платы определяется путем деления суммарного заработка на количество рабочих часов.
При расчете суммы пособия среднечасовой заработок умножается на количество рабочих часов в соответствии с графиком работы, приходящихся на период временной нетрудоспособности.
Вторым определяющим фактором при расчете суммы пособия является страховой стаж, в зависимости от которого работнику выплачивается определенный процент от рассчитанной суммы пособия.
Так, в общем случае пособие выплачивается в следующих размерах:
60 % – при стаже до пяти лет;
80 % при стаже от пяти до восьми лет;
100 % при стаже свыше восьми лет.
При этом на оплату пособия в 100-процентном размере независимо от страхового стажа имеют право отдельные категории работников, перечисленные в ст. 37 Закона № 2240.1
Для исчисления суммы пособия по временной нетрудоспособности можно воспользоваться следующей формулой:
П = Зср х Крд х С, где
П – сумма пособия;
Зср – среднедневной (среднечасовой) заработок;
Крд – количество рабочих дней (часов), приходящихся на период нетрудоспособности;
С – процент оплаты больничного в зависимости от стажа.
Пособие по беременности и родам (декретные) выплачивается полностью за счет средств Фонда соцстрахования в связи с временной утратой трудоспособности.
Основанием для выплаты пособия является больничный, выданный и оформленный в порядке, установленном Инструкцией № 455 Размер пособия исчисляется суммарно и предоставляется независимо от количества дней отпуска, фактически использованных до родов. В отличие от обычного пособия по нетрудоспособности, декретные полностью финансируются за счет средств Фонда. Поэтому правило «первых пяти дней» на них не распространяется. В целом же, за исключением особенностей расчета сумм пособия, порядок предоставления и выплаты пособия по беременности и родам аналогичен порядку предоставления и выплаты пособия по «обычному» больничному
Декретные, также как и «обычный» больничный, выплачиваются в ближайший день выплаты заработной платы после поступления финансирования из Фонда (ст. 52 Закона № 2240).
Для получения финансирования от Фонда работодателю необходимо открыть отдельный расчетный счет (далее – целевой счет) (ч. 2 ст. 21 Закона № 2240). Для расчета сумм пособия по беременности и родам используется показатель средней заработной платы. Определяется он по правилам, установленным Порядком № 1266.
Однако, в отличие от «обычного» больничного, размер декретных не зависит от страхового стажа и выплачивается в размере 100 % среднего заработка (ст. 39 Закона № 2240).
Для исчисления суммы пособия по беременности и родам можно воспользоваться следующей формулой:
П = Зср x Ккд, где:
П – сумма пособия;
Зср – среднедневной (среднечасовой) заработок;
Крд – количество календарных дней «декретного» больничного.
Таким образом, сумма пособия – это произведение среднедневной (среднечасовой) зарплаты и количества календарных дней декретного отпуска.
Как видно из формулы, при определении размера пособия учитываются все календарные дни, а не только рабочие дни (часы), приходящиеся на этот период в соответствии с графиком работы.
начислены больничные Дт-365 Кт-661 удержан с них под. налог Дт-661 Кт-641 удержан един взнос Дт-661 Кт-651 поступили деньги от ФСС Дт- 328 Кт-365 оплачено под нал,внес Дт-641,651 Кт-328 переч з/п на банкомат Дт-664 Кт-328 зачислена з/п Дт-661 кт-664
ПРАВЛІННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ
Роз’яснення Щодо порядку розрахунку середньоденної заробітної плати при визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності у випадках, якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку (грошового забезпечення) або якщо страховий випадок настав у перший день роботи
Пунктом 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі - Порядок), визначено, якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа не мала заробітку з поважних причин, що зазначені у пункті 4 цього Порядку, або якщо страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент настання страхового випадку.
У свою чергу, згідно із абзацом восьмим пункту 14 Порядку, у разі коли середня заробітна плата обчислюється відповідно до пункту 10 Порядку, середньоденна заробітна плата за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки або її частини на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44), а за один робочий день (годину) - на середньомісячну кількість робочих днів (годин), установлену на підприємстві (у структурному підрозділі або за індивідуальним графіком роботи).
Отже, для розрахунку середньоденної заробітної плати при визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності у випадках, визначених пунктом 10 Порядку, необхідно місячну тарифну ставку (посадовий оклад) розділити на середньомісячну кількість робочих днів (годин), установлену на підприємстві. У цьому випадку середньомісячну кількість робочих днів (годин) визначають шляхом ділення балансу робочого часу підприємства за календарний рік, в якому настав страховий випадок, на дванадцять місяців.
Дата: Четвер, 23.01.2014, 00:10 | Повідомлення # 333
Група: Видалені
eMelya спасибо !!!!
как оплачивать больничный, если первый выписан в поликлинике с 14.01 и написано госпитализация, а второй больничный уже выписан в больнице, как продливающийся с 15.01 по 17.01. Вопросс: два больничных оплачуется за счет организации 4 роб.дня?
Дата: Четвер, 23.01.2014, 19:04 | Повідомлення # 334
Група: Видалені
123qwe, продление больничного считается как один больничный, поэтому первые пять дней за счет предприятия, а дальше за счет соцстраха. Если во втором указано "первичный" и другой диагноз, по опять 5 дней предприятие, далее соцстрах. Письмо соцстраха 02.02.2006г. № 04-06/Ш-18з-43.
Дата: Понеділок, 03.02.2014, 21:26 | Повідомлення # 335
Група: Видалені
Больный продление предыдущего, но в нем указано нарушение режима - не явка на прием к врачу 2 дня , то есть два числа месяца, причем это СБ и ВС.а с ПН начинается ВКК и больничный еще 2 недели продолжается. КАк правильно оплатить. Прошу подсказать. Пролистала тему не вижу такого вопроса.Очень нужно. ПОгуглила но сайт ФСС не работает. С 11 по 18 это один листок,с пометкой продолжает болеть, с 20го начинается 2й больничный но есть отметка 18 и 19 число (СБ и ВС) нарушение режима. Не оплачивать только 18 и 19 число. либо не оплачивать все дни начиная с 18го? Тогда 2 недели с начала выписки 2го больничного не оплачиваются.
Дата: Вівторок, 04.02.2014, 01:51 | Повідомлення # 336
Група: Видалені
Valle, проконсультируйтесь со своим фондом, причем попросите у них ссылки на нормативку, в основном они всегда помогают (сама с таким не сталкивалась, но специалисты фонда моего района всегда дают консультации)
Дата: Середа, 05.02.2014, 14:16 | Повідомлення # 338
Група: Видалені
ПОМОГИТЕ КТО МОЖЕТ. ОЧЕНЬ НУЖЕН СОВЕТ
РАБОТНИК 31.12.13 БЫЛ В ОТПУСКЕ (ПОСЛЕДНИЙ ДЕНЬ ОТПУСКА. и ВДРУГ ПРИНОСИТ БОЛЬНИЧНЫЙ с 31.12.2013 по 28.01.2014 с причиной непрацездатность 4 - производственная травма. На производстве эта травма не зафиксирована - акт небыл составлен. В фондеНЕСЧ.СЛУЧ.сказали что раз был в отпуске то какая это производственная травма.
Я это тоже понимаю - но как быть дальше с этим больничным. Как мне его оплачивать то. Один день за счет предприятия я оплачу - а ОСТАЛЬНЫЕ ДНИ. Ведь не один фонд мне не вернет денег.
Посоветуйте что мне делать сБОЛЬНИЧНІМИ.оплатить только один день ЗА СЧЕТ ПРЕДПРИЯТИЯ?Этот работник грозит что если я не оплачу больный -он будет обращаться в прокуратуру.
Повідомлення відредагував EVGENIY - Середа, 05.02.2014, 20:28
Дата: Середа, 05.02.2014, 14:25 | Повідомлення # 339
Група: Видалені
Мамуля, что-то много текста. На сколько я знаю, для оплаты этот больничный должна рассмотреть комиссия и принять решение оплачивать или нет. И вообще в случае производственной травмы должна быть создана комиссия по расследованию случая. После этого только можно думать об оплате.
Дата: Середа, 05.02.2014, 16:40 | Повідомлення # 340
Група: Видалені
Мамуля, чесно кажучи, я не розумію Вашої ситуації. Якщо лікарня в листку непрацездатності допустила помилку і неправильно закодувала причину непрацездатності, то нехай виправить. Про яку виробничу травму може йти мова, якщо працівник був у відпустці? І яким чином він, будучи у відпустці, перебував на робочому місці? Хіба що у вас насправді проблеми на фірмі і відпустка в день настання нещасного випадку оформлена заднім числом.
Дата: Середа, 05.02.2014, 18:36 | Повідомлення # 341
Група: Видалені
Мамуля,согласно ІНСТРУКЦІЯ про порядок заповнення листка непрацездатності п.3.3 "У графі "Причина непрацездатності:" слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення відроботи. Пункти 2, 4 виправленн не підлягають."п.4. У правому нижньому полі ЛН у графі "Примітка:" лікарем здійснюються такі записи: п.4.6. У разі тимчасової непрацездатності ("професійне та його наслідки-2" або "нещасний випадок на виробництві та його наслідки - 4") слід указати дату встановлення професійного захворювання або нещасного випадку на виробництві.
из "ПОРЯДКА призначення, перерахування та проведення страхових виплат" затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 27.04.2007 N 24 2.1. Підставою для оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та надання допомоги, пов'язаної з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, є виданий в порядку, передбаченому Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я від 13.11.2001 N 455 ( z1005-01 ), зареєстрованою в Мін'юсті 04.12.2001 за N 1005/6196, листок непрацездатності та наявність акта про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 або акта розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 N 1112
Фонд от несчастных случаев этот больничный не примет и будет прав, больница исправлять тоже его не имеет права. Если несчастного случая не было, то можно сославшись на п.1.14 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян ( У разі втрати листка непрацездатності за рішенням ЛКК лікувально-профілактичного закладу, в якому його видано, видається новий листок непрацездатності з позначкою "дублікат" на підставі довідки з місця роботи про те, що за період тимчасової непрацездатності виплата допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю не здійснювалась), попросить работника сказать, что больничный утерян и попросить новый и там подчеркнуть, что травма бытовая
Дата: Середа, 05.02.2014, 20:50 | Повідомлення # 342
Група: Видалені
Прошу совета: сотрудник 7 января упала и на локте получила трещину, врачи ей наложили гипс. В больничном причину непрацездатності помітили 5 - невиробничі травми. Такой вид больничного оплачивается 100%? очень нужно.
Дата: Четвер, 13.02.2014, 13:59 | Повідомлення # 344
Група: Видалені
В шапці теми переглянув кореспонденцію рахунків при нарахуванні і виплаті лікарняних, але мені здається, що вона трохи застаріла, у зв’язку з набуттям чинності нового плану рахунків затвердженого Наказом МФУ № 611 від 26.06.2013 р., чинний з 30.12.2013 р.. Чи це тільки здається?
Дата: Понеділок, 17.02.2014, 19:22 | Повідомлення # 347
Група: Видалені
підскажіть чи я правильно думаю:
нараховано лікарняний ---866,35 за рахунок організації --- 438,13 за рахунок ФСС з ТВП нараховуємо ЄСВ 2% =866,35*0,02=17,33 грн та 438,13*0,02=8,76 грн. далі нараховуємо приб. податок 15% ----(866,35-17,33)*15%=127,35 грн. (438,13-8,76)*15%=64,40 грн.
нараховуємо 33,2 % на лікарняні -----(866,35+438,13)*33,2%=433,08 грн.
до видачі людині --------за рахунок організації =866,35-17,33-127,35=721,67 грн. -------- за рахунок ФССз ТВП =438,13-8,76-64,40=364,97 грн.
і з якого рахунку що спалувати що загального що з рахунку лікарняного перший раз це роблю
Повідомлення відредагував mironuk5 - Понеділок, 17.02.2014, 19:23
першіі п'ять днів за рахунок підприємства, оплачується с загального фонду
mironuk515027
Цитата
438,13*0,02=8,76 грн. (438,13-8,76)*15%=64,40 грн. --- 438,13 за рахунок ФСС з ТВП
оплачується за рахунок коштів фонду ФСС які надійдуть на спец рахунок. в заявці до ФСС вказується рахунок спеціальний для лікарняних відкритий у казначействі.
mironuk515027
Цитата
нараховано лікарняний
потрібно вид лікарняного з'ясувати. Якщо причина захворювання загальне захворювання, то сплачувати так як ви розрахували.
Повідомлення відредагував Valle - Понеділок, 17.02.2014, 22:28
Дата: Вівторок, 18.02.2014, 12:22 | Повідомлення # 349
Група: Видалені
Добрый день. Запуталась с больничным, ситуация такая: в декабре сотруднику оплачен больничный за ноябрь (8 дней). В январе оплачен больничный за декабрь (11 дней). В декабре начислена годовая премия, какую часть премии правильно взять? За фактически отработанное время в декабре, т.е. за 11 дней (22 дня минус 11 дней больничного за декабрь)?
Если не ошибаюсь расчеты включаются в тот период в котором вошли в расчетно-платежную ведомость? А как быть с днями?
Дата: П`ятниця, 28.02.2014, 01:11 | Повідомлення # 356
Група: Видалені
EVGENIY, а чому 651? ви не використовуєте 365 рахунок? (Розрахунки з державними цільовими фондами) 1) Нарахування суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, що здійснюється за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ДТ365 КТ 661
2) Надходження на рахунки установи грошових коштів для виплати працівникам допомоги з тимчасової непрацездатності відповідно до законодавства ДТ 328 КТ 365 згідно наказу 26.06.2013 № 611 де були зазначені зміни у плану рахунків, наш департамент ще в тому році провів семінар і сказав ввести цей рахунок до робочого плану рахунків та використовувати у роботі.
маленькая, може просто зробити сторно? маю на увазі проводку про надходження коштів ДТ 328 КТ 365 аба суму з мінусом або проводку навпаки. Mary5218, з 1 липня 2013 року, так, входить.
Дата: П`ятниця, 28.02.2014, 11:50 | Повідомлення # 359
Група: Видалені
Підскажіть, будь-ласка, якщо ФСС з ТВП виписав рішення повернути кошти до фонду у зв"язку з невірно нарахованими лікарняними, повернення було здійснено з спец. рахунку, як зробити бухгалтерські проведення ?
Дата: Середа, 05.03.2014, 16:51 | Повідомлення # 360
Група: Видалені
Підкажіть будь-ласка,як оплачувати лікарняний зовнішньому суміснику,який надав оригінал лікарняного за основним місцем роботи?Та ще у мене вже давно не було лікарняних і я завжди не знала як їх потрібно класти чи у загальну відомість нарахування зарплати за місяць чи у окрему .Напишіть як правильно робити?